Läskigt hus för både folk och fä

Birgitta och Boston tar sig fram i en labyrint där brandmännen brukar öva.
Birgitta och Boston tar sig fram i en labyrint där brandmännen brukar öva.

Igår var det avslutning på valpkursen. Det avslutades med miljöträning vid Folkparken och Skellefteå Kraft Arena samt vid i övningshuset på brandstationen.

Birgitta och Boston pustar ut.
Birgitta och Boston pustar ut.
Peter och Doris tog sig runt i labyrinten också.
Peter och Doris tog sig runt i labyrinten också.
Zigge och Hanna var smidiga tillsammans.
Zigge och Hanna var smidiga tillsammans.

Jag vill prioritera och visa hur viktig miljöträningen är för valpar, ja alla hundar. Med miljöträning, tex att klättra i gallertrappor, krypa i mörka tunnlar, gå på plåt, vara i bullriga miljöer, lyftas och ”stökas med” så får hunden en högre toleransnivå för vad som är läskigt. Du kan ta med den på fler ställen utan att den blir skärrad. Och det viktigaste av allt – ni får ett helt enormt förtroende mellan varandra, ett samarbete som är svårt att träna upp lika naturligt som när ni miljötränar ihop.

Det märktes även igår. En hund som var rätt skärrad för gallertrappor ena gången, och fick hjälp med att flytta tassarna en efter en för att våga sig upp, klarade bara en stund senare att gå själv uppför och nerför. Visst var det på darriga ben, men hunden hade snappat upp att matte och husse verkade så övertygade om att det skulle gå så då gick det.

Birgitta och Boston på väg upp.
Birgitta och Boston på väg upp.
Höga höjder för Zigge och Hanna.
Höga höjder för Zigge och Hanna.
Plåt kan vara läskigt för många hundar att gå på. Här är det Natalie och Svea.
Plåt kan vara läskigt för många hundar att gå på. Här är det Natalie och Svea.

Det är det som är det viktigaste när du miljötränar: pjåska inte, gulla inte. Då tycker sig hunden få bekräftelse på att det verkligen ÄR farligt – om du låter så där orolig. Utan säg bara hurtigt ”nu går vi” och så går du. Om du så måste fösa hunden, flytta tass för tass eller så. För nästa gång går det bättre, och bättre och bättre. Snart söker hunden, och du också, bara med blicken på nya ställen att miljöträna och imponera på dig. Den kommer att hoppa upp på stenar och parkbänkar av bara farten.

I den Rambokurs som jag ska hålla i november kommer vi att gå ”all in” på miljöträningen. Då kommer vi att ägna alla träffarna åt just detta vilket kommer att leda till enorma framsteg. Det ska bli väldigt roligt att vara med om. Rambokursen är redan full, men om du inte hann med nu så blir det en till under våren.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s