Idag den 1 juli drog jag fem vinnare i Quizet som jag levererade i Fredagsfilmen för två veckor sedan. Jag fick faktiskt hålla på en stund, för jag skrev allas namn på en lapp, klippte i delar och när jag lottat en vinnare så kollade jag om den hade alla rätt på quizet. Fyra namn fick bytas ut och jag fick lotta en ny vinnare eftersom inte alla svar var rätt. Den svåraste frågan verkar ha varit fråga 9. Den löd så här:
Fråga 9: Du och vovven tävlar TSM klass 2 och momentet inomhussök. Domaren sa på banvandringen att det fanns två gömmor och att det var två rum i inomhussöket. Ni hittar en gömma i ena rummet. Vad tänker du sen?
A Att vi fortsätter att söka av det här rummet eftersom en vanlig utmaning i klass 2 är två gömmor som sitter ganska nära varandra.
B Att vi fortsätter att söka av det här rummet eftersom det borde vara en hög gömma någonstans.
C Att vi drar över till det andra rummet och söker där, eftersom det inte får vara tomsök i något rum så borde det vara en gömma i varje rum.
Rätt svar var alternativ C, att det inte får vara tomsök i klass 2 och därför kan man förvänta sig att det är en gömma i vardera rum – OM domaren sagt att det är två rum vill säga. Om domaren säger att allt är ett område så kan gömmorna sitta varsomhelst.
Dessa fem vann var sin bok. Stort grattis! Jag kontaktar er för att få er adress så jag kan skicka den:
htxtc (användare på Youtube)
Inger Frej
Annika Herbertsson
Anna-Mari Häggbom
Lina Salmi Ögren
Här har jag skrivit RÄTT bakom det svar som är rätt:
Fråga 1. Du och vovven har lyckats ta tre diplom i tävling samtliga moment i klass 1. Nu har ni fixat doftprovet i lagerblad och ska ni tävla er första tävling i samtliga moment i klass 2. Självklart har du läst på reglerna så du vet vilket av dessa alternativ som är rätt:
A I klass 2 finns det 3 gömmor per område, inga djupa gömmor och maxhöjd på gömmorna är 120 cm.
B I klass 2 finns det 1-2 gömmor per område och det kan förekomma djupa gömmor och höga gömmor upp till 140 cm. RÄTT.
C I klass 2 är enda skillnaden att det är två gömmor per område. De sitter aldrig högre än 30 cm.
Fråga 2: Du har en blandras. Får du tävla Nose Work med den hunden?
A Jadå, man ordnar en tävlingslicens från SKK så går det bra att tävla. RÄTT.
B Blandraser är aldrig tillåtna på Nose Work-tävlingar, på samma sätt som de inte heller får tävla rallylydnad, freestyle, agility och sånt.
C Om man kastrerar sin blandras så får man tävla i Nose Work.
Fråga 3: Du har en kemiskt kastrerad hanhund. Får du tävla Nose Work med den hunden?
A Ja, det står tydligt SKK:s anvisningar att det är tillåtet.
B Ja, fast det måste ha gått 2 veckor sedan kemiska kastreringen gjordes.
C Nej, det står tydligt i SKK:s anvisningar att det inte är tillåtet. RÄTT.
Fråga 4: Du och vovven ska tävla TSM klass 2 och står på startlinjen för momentet fordonssök. Ni ska söka av en personbil, en kåpsläp och en lastbil. Vad gäller?
A Gömmorna sitter placerade så den minsta hunden i klassen kan nå dem utan att klättra.
B På personbilen kan jag förvänta mig att gömmor sitter lågt, eftersom domaren inte får sätta gömmor som inbjuder till fel. På de andra fordonen kan gömmor sitta på max 80 cm höjd. RÄTT.
C Från och med klass 2 så ska fordon sökas av både utvändigt och invändigt. Inne i ett fordon kan gömman sitta på max 50 cm höjd från golv.
Fråga 5: Du och vovven ska tävla TSM klass 2 och står på startlinjen för momentet behållarsök. Vad gäller?
A Jag kan förvänta mig cirka 20-40 behållare av blandad modell som plastburkar, plåtburkar, VHS-fodral, kartonger och väskor. RÄTT.
B Jag kan förvänta mig att det ser ut som på doftprovet, dvs 12 kartonger i samma storlek.
C Jag kan förvänta mig att alla behållare är av kartong men olika stora, allt från tändsticksaskar till flyttlådor. Cirka 10 stycken.
Fråga 6: Du och vovven ska tävla TSM klass 2 och ni har just gjort klart banvandringen. Hur ska du veta när det är din tur?
A Den tävlande som sökt före mig kommer och berättar när det är min tur.
B Alla tävlande ställer upp sig på en rad med sina hundar. Sen får man söka i den ordning som man hamnade i ledet.
C De flesta arrangörer använder ett digitalt kösystem som man hittar på mina sidor på tävlingsdagen. RÄTT.
Fråga 7: Du och vovven ska tävla TSM klass 2 och det är två domare som dömer två moment var. Hur många tävlande kan det vara den dagen?
A 12
B 40 RÄTT.
C 60
Fråga 8: Du och vovven tävlar i Nose Work. Hunden söker i koppel. Hunden springer in under två stolar och ett bord och sen ut på andra sidan. Vad säger reglerna, hur ska du lösa det?
A Jag släpper kopplet och tar upp det snabbt på andra sidan. RÄTT.
B Kopplet får aldrig någonsin röra mark/golv så jag ålar mig under stolarna och bordet efter hunden, med kopplet upplyft från mark/golv.
C Jag får bara hålla i kopplet längst ut, inte någon annanstans, så jag lyfter undan stolarna och borden så vi kommer loss och kan fortsätta att söka.
Fråga 9: Du och vovven tävlar TSM klass 2 och momentet inomhussök. Domaren sa på banvandringen att det fanns två gömmor och att det var två rum i inomhussöket. Ni hittar en gömma i ena rummet. Vad tänker du sen?
A Att vi fortsätter att söka av det här rummet eftersom en vanlig utmaning i klass 2 är två gömmor som sitter ganska nära varandra.
B Att vi fortsätter att söka av det här rummet eftersom det borde vara en hög gömma någonstans.
C Att vi drar över till det andra rummet och söker där, eftersom det inte får vara tomsök i något rum så borde det vara en gömma i varje rum. RÄTT.
Fråga 10: Du och vovven tävlar TSM klass 2 och momentet behållarsök. Du tolkar det som att vovven hittar en gömma och säger markerat. Domaren svarar ”tyvärr fel”. Vad händer sen?
A Vi fortsätter jakten på gömmor i sökområdet och får söka hela tiden ut.
B Att momentet bryts. Men oftast visar domaren var en gömma finns så man får hitta den utom tävlan och hunden får lyckas – den vet ju inte att det var utom tävlan. RÄTT.
C Att momentet bryts, liksom hela tävlingen. Bara att åka hem.
Stort tack till alla som var med. Totalt var det 28 som svarade.

