Ligg med armhävning och kloklippning

Nina och Signe tränar sitt stanna kvar.
Nina och Signe tränar sitt stanna kvar.

Alltså vilket gäng jag har i valpkursen! Vilka stjärnor! I kväll kunde flera av deltagarna lämna sina hundar för sitt och ligg stanna kvar och gå iväg flera meter. De kunde sätta sig på huk och resa sig igen utan att hunden flyttade sig från sin plats. Vissa kunde även göra armhävningar medan hunden låg kvar! Prova det hemma ni som törs =)

Kolla in Boston och Birgitta! Imponerande.
Kolla in Boston och Birgitta! Imponerande.

Vi gjorde dessutom inkallning med två valpar samtidigt bredvid varandra. De busade inte någonting med varandra utan sprang raka vägen till sina mattar och hussar. Sedan gjorde vi två inkallningar samtidigt i formen av ett plustecken, alltså att de korsade varandras vägar. Inga problem där heller! Jag är helt klart impad.

Vi tränade koppelträning. Här är det Maria och Zoe samt Peter och Doris.
Vi tränade koppelträning. Här är det Maria och Zoe samt Peter och Doris.
Simon klipper klorna på sin Bira, fastän han hade gruvat sig en del.
Simon klipper klorna på sin Bira, fastän han hade gruvat sig en del.

Vi lade även stort fokus på kloklippning. Jag upplever att många hundägare tycker att kloklippningen är jobbig, många är – i mitt tycke – onödigt rädda för att råka klippa i pulpan. Det gör att hela kloklipparsituationen blir spänd. När du egentligen bara behöver slappna av och vara trygg.

Nu fick alla klippa klorna på sina valpar. Visst blev det någon bloddroppe här och var, men hundägarna agerade lugnt och fint och lydde mitt råd: ”Om ni klipper i pulpan på en klo så klipp minst en och gärna två klor till innan ni stillsamt ber om lite papper att torka bloddroppen med”. Alla mina kloklippartips kan du läsa här!

Skönt att kunna komma till ro fastän man är på valpkurs. Bira och Simon.
Skönt att kunna komma till ro fastän man är på valpkurs. Bira och Simon.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s