Åtta valpar – kan du gissa raserna?

På måndagen körde en ny valpkurs igång. Denna gång fanns åtta söta valpar på plats. De fick öva koppelträning, sitt stanna kvar och inkallning. Redan på första passet klarade de att springa två och två till sin matte/husse i motsatt riktning mot varandra, med bara ett litet mellanrum. Imponerande att de inte är mer intresserade av att leka med varandra. Mattarna och hussarna har gjort och gjorde ett bra jobb!

Det blev även en del teori, bland annat om vad man bör göra, och inte göra, om man möter en ”stor” hund när man är ute och går med sin valp. Man bör inte lyfta upp sin valp eftersom det riskerar att skapa en rädsla hos valpen att möta andra hundar. Om matte/husse finner situationen så läskig att valpen måste lyftas upp – ja då tolkar valpen det så också. Vi hussar och mattar är förebilder och måste också agera så – lugnt och tryggt. Skulle den andra hunden komma rusande, ja då lyfter vi undan den hunden istället =)

Men nu till utmaningen. Hur många av raserna klarar du av att gissa rätt? Två av raserna är blandraser, men du får lite hjälp i bildtexterna. Svaren finner du längst ned i detta inlägg. Men tjuvkika inte! Försök gissa först =)

Valp 1
Valp 1

Valp 2

Valp 3
Valp 3
Valp 4. En blandning av tre raser. En slädhund, en jakthund och en spetshund.
Valp 4. En blandning av tre raser. En slädhund, en jakthund och en spetshund.
Valp 5
Valp 5
Valp 6
Valp 6. En blandning av TVÅ raser. En blandning som är rätt vanlig så den fått ett eget namn som slutar med två oo.
Valp 7
Valp 7
Valp 8
Valp 8

 

 

 

 

 

Facit:

Valp 1: Lagotto romagnolo

Valp 2: Golden retriever

Valp 3: Bichon havanais

Valp 4: Siberian husky, älghund, eurasier

Valp 5: Jämthund

Valp 6: Cocker spaniel, pudel. Sammanfattat: Cockerpoo

Valp 7: Mops

Valp 8: Dvärgschnauzer

Fick du fem rätt eller mer? Respekt! =)

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s