Det finns platser kvar på sommarens läger

I mars månads nyhetsbrev släpptes sommarens läger. Det blir fyra olika läger. Två av dom är redan fullbokade, men reservlistan är inte så lång så anmäl dig – återbud kan dyka upp. På Läger 1 och Läger 4 finns platser kvar – så kolla in om det är precis vad du söker. Du anmäler dig genom att mejla rackarungarnashundskola@outlook.com.

När du anmäler dig så vill vi att du är övertygad om att du vill vara med. Du kommer att få betala i ett senare skede, just för att minska problem om coronan blir värre, men se din anmälan som seriös och bindande. Sena avhopp ställer till det rejält, då det blir svårt för reserver att hoppa in på så pass omfattande kurser med kort varsel.

Boende finns på Bureå camping, Skellefteå camping, hotell och vandrarhem. Det finns även en ställplats för husvagnar/husbilar i Skelleftehamn.

Läger 1. Ett kombinerat allmänlydnadsläger och Rambo/friskvårdsläger. Just nu: Platser kvar. Anmäl dig snabbt.

Instruktör: Susanne Lindberg.

Plats: Huvudsakligen Skelleftehamn, men även andra platser runt om i Skellefteå. Lägret inleds kl 12.00 på måndag 28 juni med en välkomstlunch som ingår i priset. Dagen avslutas kl 16.00. Sedan är det träning 9–16 både tisdag och onsdag, samt halvdag på torsdag – avslut klockan 12.00 den 1 juli.

Innehåll: Hundmötesträning, allmänlydnad, styrketräning, rallylydnad, sök i olika former, parkour, rambo/tuff miljöträning, intro till startklass, balansbollsträning och annat kul.

Pris: 3800 kr, då ingår välkomstlunch måndag och enklare fika alla dagar. Lunch övriga dagar ordnar du själv. 

Antal platser: Åtta. Du får plats i den ordning som du anmäler dig. Enklast svarar du bara på detta mejl. Glöm inte ange med vilken vaccinerad hund du vill delta: ras, namn, ålder. Varmt välkommen.

Läger 2: Bli vass på att tävla i Nose Work. Just nu fullbokat. Men reserver kan behövas.

Instruktör: Susanne Lindberg.

Plats: Huvudsakligen Skelleftehamn, men även andra platser runt om i Skellefteå. Lägret inleds kl 12.00 på måndag 5 juli med en välkomstlunch som ingår i priset. Dagen avslutas kl 16.00. Sedan är det träning 9–16 både tisdag och onsdag, samt halvdag på torsdag – avslut klockan 12.00 den 8 juli.

Innehåll: Lägret vänder sig till ekipage som klarat doftprov i eukalyptus och vill bli vassare på tävling, främst i klass 1 och 2. Det blir övningar som ökar hundens noggrannhet i söket, ger er bättre vana och struktur, vi tränar höga gömmor, klättergömmor, och oåtkomliga gömmor. Vi tränar en del rambo/tuff miljöträning så att hunden inte blir störd av minsta lilla läskighet utan kan fokusera på söket. Vi tränar så hunden går som ett ”strykjärn” på fordonssöket, ökar motivationen rent generellt, och ökar förarens förmåga att läsa sin hund.

Pris: 3800 kr, då ingår välkomstlunch måndag och enklare fika alla dagar. Lunch övriga dagar ordnar du själv. 

Antal platser: Åtta. Du får plats i den ordning som du anmäler dig. Enklast svarar du bara på detta mejl. Glöm inte ange med vilken vaccinerad hund du vill delta: ras, namn, ålder. Varmt välkommen. 

Läger 3: Sommarens återkommande happening: Nose Work Rambo-läger. Fullbokat, men reserver behövs.

Instruktör: Susanne Lindberg

Måndag den 12 juli kl 12.00 startar lägret i Yttervik med en välkomstlunch som ingår i priset. Lägret pågår sedan tisdag och onsdag kl 9–16, samt torsdag 15 juli fram till kl 12.00.

Innehåll: Ta chansen att norpa en plats! Under lägret får du och hunden utvecklas rejält vad gäller er förmåga att klara av läskiga miljöer och andra störningar. Vi kommer att vara på en rad olika ställen. Vi börjar lite ”stillsamt” och sen växlas det upp allt eftersom under lägret. Vi kommer att göra på samma sätt som när jag tränade räddningshundar under nästan 20 års tid. På samtliga ställen får alla deltagare inleda med miljöträning. Efter det sätter vi ut Nose Work-gömmor och låter hundarna söka. Ofta kommer vi att använda oss av pairing, att lägga godis eller leksak intill doftgömman, för att ge hundarna en jackpot och peppa lite extra. Övningarna kommer att handla om uthållighet, höga och otillgängliga gömmor, struktur, motivation och såklart en massa häftiga utmaningar. Det handlar ofta om hantering av hunden på olika sätt, att förflytta sig på krångliga ställen, lyft upp och ned. Syftet är att UTVECKLA varje hund och förare, så vi ska inte skrämma slag på någon av er. Men var och en kommer att utmanas till det yttersta. Om man anmäler sig till det här lägret bör man vara beredd på det. Vill du inte alls lyfta din hund någon gång blir inte det här lägret optimalt. Tror du att du inte kan eller att du inte orkar lyfta din hund, men VILL FÖRSÖKA, så kommer du att få hjälp, specialtips och verktyg för att klara det. Vill man ha det bekvämt, rent och aldrig få förhöjd puls är det här totalt fel läger att anmäla sig till. Vill du uppleva något nytt, nästan galet, och fantastiskt utvecklande och roligt – så mejlar du och anmäler dig nu! 

Pris: 3800 kr, då ingår välkomstlunch måndag och enklare fika alla dagar. Lunch övriga dagar ordnar du själv. 

Krav: Hunden ska vara VÄL in tränad på eukalyptusdoften, i högre grad än att ni ”bara klarat doftprovet”. Det är bra om ni hunnit tävla en hel del i klass 1 och gärna även klass 2. Detta för att sökträningen ska vara väl befäst innan hunden börjar utsättas för tuffare sökuppdrag.

Antal platser: Åtta. Du får plats i den ordning som du anmäler dig. Enklast svarar du bara på detta mejl. Glöm inte ange med vilken vaccinerad hund du vill delta: ras, namn, ålder. Varmt välkommen.

Läger 4: Sommarens stora nyhet: Freestyle fortsättningsläger. Just nu: lediga platser. Anmäl dig och säkra en plats.

Instruktör. Elin Hällberg: duktig, pedagogisk, inspirerande freestyleinstruktör.

Plats: Mestadels inomhus i lokalen i Skelleftehamn, vissa pass kan bli utomhus. Måndag den 12 juli kl 12.00 (samma vecka som NW Rambo-lägret) startar lägret i Skelleftehamn med en välkomstlunch som ingår i priset. Lägret avrundas på måndagen vid kl 15. Lägret pågår sedan tisdag och onsdag kl 9–15, samt torsdag 15 juli fram till kl 12.00.

Innehåll: Ett fullspäckat fortsättningsläger i freestyle med inriktning på tävling. Vi kommer tillsammans bygga vidare på och utveckla de trick ni redan kan samt få ett ökat flyt. Vi kommer dessutom träna avancerade tricks samt arbeta med just din hunds styrkor. Avslutningsvis jobbar vi fördjupat med musiktolkning innan ni individuellt får skapa egna program som ni slutligen visar upp. Utöver detta kommer vi att djupare gå igenom och diskutera tävlingssammanhang och regler. Kursen inleds med en välkomstlunch på måndagen och avslutas torsdag innan lunch.

Pris: 3600 kr, då ingår välkomstlunch måndag och enklare fika alla dagar. Lunch övriga dagar ordnar du själv. 

Krav: Lägret riktar sig till dig som har gått nybörjarkurs i freestyle eller har grundkunskaper om tricks och musiktolkning samt har testat skapa ett freestyleprogram.

Antal platser: Åtta. Du får plats i den ordning som du anmäler dig. Enklast svarar du bara på detta mejl. Glöm inte ange med vilken vaccinerad hund du vill delta: ras, namn, ålder. Varmt välkommen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s