Det här nyhetsbrevet skickades ut till prenumeranterna på måndagen. Nu läggs det upp på hemsidan. Nose Work-kursen har blivit fullsatt men det finns platser kvar på Allmänlydnadsveckan. Anmäl dig genom att mejla rackarungarnashundskola@outlook.com.
Hej
Ursäkta att nyhetsbrevet dröjt några dagar. Jag har varit ute på en tripp och ville få landa hemma innan jag samlade tankarna till nyhetsbrevet.
Jag börjar med det viktigaste: en allmänlydnadsvecka. Vecka 29, från måndag den 18 juli till och med fredag den 22 juli, arrangerar jag en allmänlydnadsvecka. Varje förmiddag mellan klockan 10.00–12.00 kör vi ett pass i min inhägnad RackArenan.
- Måndag: Konkret allmänlydnad som hundmöten, inkallning, gå fot, sitt och ligg stanna kvar.
- Tisdag: Vi lägger till mer allmänlydnad som att inte dra i kopplet på promenader.
- Onsdag: Vi tränar uppletande, en bra nosövning som handlar om att leta leksaker, eller i vissa fall godis. Tröttar hunden på rätt sätt.
- Torsdag: Vi tränar lite mer allmänlydnad samt tar upp det grundläggande kring hundens hälsa, visitation och kloklippning.
- Fredag: Äntligen dags för den roliga miljöträningen som jag kallar Rambo. Vi tränar hunden på olika sätt på Rambobanan.
Kursveckan kostar 1600 kronor per ekipage. Familjemedlemmar får så klart hänga med utan extra kostnad, ju fler som hör samma sak desto bättre =)
Det finns åtta platser. Du anmäler dig enklast genom att mejla rackarungarnashundskola@outlook.com. Du får plats i den ordning du anmäler dig. Ange med vilken hund du tänker gå kursen. Det finns inga särskilda förkunskapskrav eller åldersbegränsningar. Det är bra om hunden hunnit bli över fyra–fem månader så den orkar med.
Vad är på gång i övrigt?
- På torsdag den 7 juli startar Utställningskursen. Ta chansen att bli en bra och trygg handler till din hund. Här får du och hunden lära er hur utställning går till, hur man visar hunden på ett bra sätt och hunden får träna på att bli hanterad av domare.
Kursen är mellan klockan 18.00–19.30 och fördelat på tre tillfällen, 7 juli, 11 juli och 14 juli. Den kostar 1200 kr. Det finns ett par platser kvar.
- På måndag 18 juli startar en nybörjarkurs i Nose Work, den jätteroliga och nyttiga aktiviteten som du även kan tävla i. Hunden får söka på samma sätt som en narkotikahund fast efter den vattenbaserade hydrolaten eukalyptus. Kursen är upplagd över fem träffar plus ett doftprov den 29 augusti. Det finns platser kvar på kursen som är mellan 19.30–21.00. Kursen kostar 1800 kr, då ingå doftflaska och doftprov. Nu är jag extra laddad efter mitt Nose Work-läger så ta chansen. (Dessa platser är nu fullbokade, men du kan anmäla dig som reserv)
Jag har ju precis kommit hem efter en tripp till Håverud där jag träffade gurun Ron Gaunt som tillsammans med Amy Herot och Jill Marie Obrien startade upp konceptet med Nose Work i USA. Riktigt spännande och intressant. På lägret deltog Nose Work-instruktörer från hela Sverige, plus Danmark och Finland. Vi fick titta på många hundar och se hur de jobbade.
Här kan du läsa mer om nervositeten när jag och min vorsteh Hagel körde vårt första sök.
Här kan du läsa mer om tävlingen som avslutade lägret. Läs om varför jag liknar tävlingen med att nästan krocka med bilen.
Nu närmast siktar jag på några nya rallytävlingar. Jag och Hagel har ju kommit upp i avancerad klass och ska testa några starter. Jag vet inte riktigt om vi är redo men det lär väl visa sig. Jag ska även tävla i nybörjarklass med Flinga. Eftersom jag varit bortrest ett tag kan jag inte påstå att vi är direkt genomtränade. Men jag får hoppas att hon har vilat sig i form … ha ha!
Här kan du se när jag och Hagel testar en rätt klurig bana.
I nästa nyhetsbrev hoppas jag äntligen kunna berätta om två skitspännande saker som är på gång. Plus en eller två nya kursstarter. Så håll utkik.
/ Med vänlig hälsning, Susanne