Maj månads nyhetsbrev

Det här nyhetsbrevet skickades ut via mejl på måndagen till dem som prenumererar. Dagen efter läggs informationen upp på hemsidan. En del anmälningar har kommit in till samtliga kurser, men det finns också platser kvar på samtliga kurser. Så kolla in om det finns något som faller dig i smaken. =) / Susanne

Nu börjar det röra på sig ordentligt. Som jag berättade i förra nyhetsbrevet drar jag i veckan igång två valpkurser, en Nose Work rambo och strax därefter en dagkurs med inriktning på trick och allmänlydnad. Plus olika helgkurser. Riktigt roligt!

Men det blir mer. Kolla in vad som passar dig och din hund:

* Söndag den 22 maj drar jag igång en ny Rambokurs med fem träffar. Den har varit väldigt efterfrågad.

Ta chansen att få ett bättre samarbete och en bättre tillit tillsammans med din hund. Under kursen får ni kämpa tillsammans och klara olika miljömässiga utmaningar som att klättra, lyfta, balansera, vingla på instabila underlag, ta sig fram i mörker, gå på gallertrappor och liknande.

För att ge så många som möjligt en plats blir det en dubbelkurs. Åtta deltagare får plats i en grupp, och åtta i den andra. Platsen för träningspassen får ni veta allt eftersom.

Schemat är förmiddagar, med ett undantag vid andra träffen:

 • Söndag 22 maj Grupp A mellan 9.00–10.30, grupp B mellan 10.30–12.00.
 • Söndag 29 maj Grupp A mellan 18.00–19.30, grupp B mellan 19.30–21.00.
 • Söndag 5 juni Grupp A mellan 9.00–10.30, grupp B mellan 10.30–12.00.
 • Söndag 12 juni Grupp A mellan 9.00–10.30, grupp B mellan 10.30–12.00.
 • Söndag 19 juni Grupp A mellan 9.00–10.30, grupp B mellan 10.30–12.00.

Platserna i grupp A och B tillsätts i den ordning som anmälningarna kommer in.

Kursen kostar 1800 kr och du anmäler dig enklast genom att mejla rackarungarnashundskola@outlook.com.
* Det blir även en dagkurs på torsdagar i Rallylydnadens nybörjarklass. Nu får du och din hund den grund ni behöver (och även en del extra tips och tricks) för att våga börja tävla i denna lättsamma och roliga tävlingsgren.

Det finns inga direkta förkunskapskrav. Om hunden kan gå en halvdan fot på din vänstra sida och klarar sitt stanna kvar medan du går iväg en meter så är det en bra start.

Kursen är upplagd över fem träffar och börjar torsdag den 19 maj. Det finns åtta platser. Samtliga träffar är mellan klockan 10.00–11.30. Men sista träffen är på en ONSDAG istället för en torsdag. Dessutom är det ett uppehåll veckan före sista träffen. Se datumen:

 • 19 maj 10.00–11.30.
 • 26 maj 10.00–11.30.
 • 2 juni 10.00–11.30.
 • 9 juni kl 10.00–11.30.
 • 22 juni kl 10.00–11.30.

Kursen kostar 1800 kronor och du anmäler dig enklast genom att mejla rackarungarnashundskola@outlook.com. Du får plats i den ordning du anmäler dig.
* Vi börjar närma oss semestertider och vad passar inte bättre då än att träna hund? Jag lanserar något som jag kallar Aktiva veckan vilket går ut på att få testa ett ”smörgåsbord” av allt roligt som man kan göra med sin hund. Det finns inga förkunskapskrav på hunden.

Det blir vecka 24 med start 13 juni.

 • På måndag den 13 juni mellan kl 10–11.30 får deltagarna träna hundmöten, att inte dra i kopplet och allmänlydnad.
 • På tisdag den 14 juni mellan kl 10–11.30 får deltagarna testa Ramboträning och känna på dess bra effekter på samarbetet och tilliten.
 • På onsdag den 15 juni mellan kl 10–11.30 får deltagarna testa Rallylydnad, ett bra och lättsamt sätt att börja tävla. Momenten baseras på en bra allmänlydnad.
 • På torsdag den 16 juni mellan kl 10–11.30 är det dags att träna agility, roligt och fartfyllt.
 • På fredag den 17 juni mellan kl 10–11.30 avslutar vi med det roligaste av allt – Nose Work! Hunden får ”leka” narkotikahund och känna sig precis lika smart och duktig.

Aktiva veckan kostar 1600 kronor och du anmäler dig enklast genom att mejla rackarungarnashundskola@outlook.com. Du får plats i den ordning du anmäler dig.

* Inte nog med det. Lördag den 11 juni drar jag igång en appellkurs. Det är alltså den första klassen när du vill tävla i bruksklasserna och i den här kursen får du och din hund träna på allt som ingår: spår, budföring, platsliggning och de olika lydnadsmomenten.

För att tävla i bruksklasserna måste du ha en renrasig hund men den här kursen kan du vara med på ändå om du vill träna spår som en bra aktivitet och kanske använda kunskaperna i lydnaden för att tävla lydnadsklass 1, det får du tävla även med blandraser.

Det finns inga förkunskapskrav när det gäller spåret, det tränar vi från grunden. När det gäller lydnaden är det bra om hunden kan gå fot på din vänstra sida och att du kan lämna den sitt stanna kvar för att göra en inkallning.

För att hinna med allt är kursen upplagd över tio träffar. Varannan gång kör vi lydnad, platsliggning och budföring. Varannan gång kör vi spår och ev budföring. Det blir en bra, aktiv träningssommar =)

Appellkursen börjar med lydnad den 11 juni kl 10.00–11.30 i RackArenan i Yttervik.

Sedan blir det spår den 18 juni fördelat på två samlingstider: 10.00 och 11.30 så det blir lite mindre väntan för dig som deltagare. Halva gänget kommer alltså kl 10.00, den andra halvan kl 11.30. Plats meddelas senare.

Kursen hinner ha två träffar innan det blir ett uppehåll den 25/6 och 2/7 då jag är bortrest.

Sedan fortsätter den på söndagar. 

 • Lydnad 10 juli kl 10.00–11.30
 • Spår med två samlingstider 17 juli
 • Lydnad 24 juli kl 10.00–11.30
 • Spår med två samlingstider 31 juli
 • Lydnad 7 augusti kl 10.00–11.30
 • Spår med två samlingstider 14 augusti
 • Lydnad 21 augusti kl 10.00–11.30 (träningstävling i lydnadsdelen)
 • Avslutning med spår 28 augusti (träningstävling i spårdelen)

Kursen kostar 2 900 kronor per ekipage. Det finns åtta platser och du anmäler dig enklast genom att svara på detta mejl. Ange med vilken hund du tänker gå kursen.

Så här ser bilen ut. Spana och var beredd!
Så här ser bilen ut. Spana och var beredd!

Jag avslutar med att berätta om tävlingen Biljakten. Jag har nämligen satt reklam på min bil för att ”sprida ordet” om Rackarungarnas Hundskola – se bifogad bild. För att kolla hur pass uppmärksamma ni är på detta så kommer tävlingen Biljakten att pågå i en månad.

Tävlingen går ut på att ta en bild av min bil ute i trafiken eller parkerad någonstans (hemma på min gård gäller inte) och lägga upp bilden som ett inlägg på sin Facebooksida. Du kan skriva typ: Fångade Rackarungarnas bil i Biljakten eller liknande så inte folk tror att du är helt knasig! =) Sedan vill jag att du delar inlägget på Rackarungarnas FB-sida så jag kan hålla koll på vilka som är med. Du kan ta en bild av bilen på flera olika ställen, lägga upp på din FB-sida och dela på Rackarungarnas Hundskolas FB-sida. För varje inlägg får du en lott.

Lagom till junis nyhetsbrev så kommer en vinnare att dras ur lotthögen. Vinnare får ett presentkort på en privatlektion, värde 600 kr. Det dras även tio ”tröstpriser” i form av fribiljetter till inhägnaden RackArenan. Hoppas att du vill vara med.

/ Med vänlig hälsning, Susanne

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s