Rackarungarnas Hundskola arrangerar högkvalitativt läger med tävlingsträning i Nose Work.
Fantastisk instruktör. Ett paketpris där ALLT ingår. Bara 10 platser.
- Var: Österjörn, fem mil väster om Skellefteå. Karta.
- Instruktör: Adam Hübinette, NW-domare, hundsamordnare på Tullverket.
- När: 5–6 november 2016.
- Krav: Ekipaget klarat godkänt doftprov i eukalyptus.

Från och med år 2017 blir tävlingar i Nose Work officiella. Ta chansen att bli ett riktigt tävlingsproffs. Adam Hübinette är precis rätt person för att guida dig in i tävlingsformen och han kommer att se till att du och din hund utvecklas stort under helgen. Han är inte bara enormt duktig inom Nose Work specifikt och hundträning generellt, han är också trevlig, pedagogisk och kul att lyssna på.
Vi kommer att hålla till på Lantliv i Österjörn. Vi har skapat ett paketpris där ALLT ingår. Det enda du behöver göra är att koncentrera dig på hundträningen. Du får:
- Genomtänkt hundträning i två dagar med Adam Hübinette
- Boende en natt mellan lördag och söndag
- Lunch lördag
- Middag lördag
- Frukost söndag
- Lunch söndag

Hundägarna bor två och två i olika rum i Midgård, ett eget hus på området. I huset finns toalett, dusch, enklare kök med kylskåp, micro, kaffebryggare och liknande.

Måltiderna serveras i Herrgården, ett stenkast från Midgård. Meddela i din anmälan om du har särskilda behov/önskemål kring maten.
Nose Work-träningen sker kring området, troligen även på campingen på andra sidan sjön.
Vi samlas klockan 09.30 på lördagen den 5 november. Sedan pågår övningar till cirka klockan 17.00, med paus för lunch. På söndag den 6 november börjar vi klockan 09.00 och tränar till cirka klockan 15.00, med paus för lunch.
Priset för lägret, inklusive boende och mat, är 3 600 kronor per person. Det finns 10 platser. Anmälan görs senast söndag den 11 september 2016 genom att mejla rackarungarnashundskola@outlook.com. När du har fått bekräftat att du har fått plats får du en faktura via mejl och har en vecka på dig att betala.
Anmälan är bindande. Anmälan innebär också att din ångerrätt upphör 14 dagar innan lägret startar och att du samtycker till detta villkor.
Vid återtagande av anmälan följer Rackarungarnas Hundskola de villkor som Konsumentverket har. Du har rätt att ångra din anmälan genom att meddela Rackarungarnas Hundskola skriftligen senast 14 dagar innan lägret startar.
Du har då rätt att återfå den avgift du betalt, förutom anmälnings- och administrationsavgift, i det här fallet 1 000 kronor. Om du ångrar dig efter dessa 14 dagar är du skyldig att erlägga full avgift för lägret.
/ Susanne