En ruggigt rolig kurs – om jag får säga det själv

I måndags hade vi andra passet på min nya kurs Nose Work Rambo. Hundar som redan har lärt sig betydelsen av eukalyptus får träna på att söka i riktigt tuffa miljöer.

Passen inleds med att matte eller husse går runt i miljön, lyfter och kånkar och låter hunden balansera och klättra. Sedan sätter vi in doften på olika ställen och låter hundarna söka. I regel planeras dessa doftgömmor så att hunden först ska ta sig igenom, eller stå mitt i, något ”läskigt” och sedan ändå klara av att söka.

Det går i mina ögon överraskande bra. Och det riktigt imponerande är när jag ser hundar som egentligen tycker att den miljö de står i är ganska otäck – men så får de någon intressant doft av eukalyptus i nosen och rädslan skjuts åt sidan för det viktiga arbetet. Väldigt häftigt att se!

/ Susanne

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s