Gå personspårkurs – steg 2

SAM_2624
I personspårkurs steg 2 bygger vi på svårigheterna i form av nya underlag, spårets ålder och korsande spår.

Nu blir det ännu roligare. Nu får hunden briljera och visa sin kapacitet med sin nos.

För att gå Personspårkurs steg 2 behöver ni ha tidigare erfarenheter av spårning, som att ha gått Personspårkurs steg 1.

Nu utvecklar vi spåren och hunden. Vi försvårar miljön – från skog till sandtag, stenhällar och liknande. Spåren ligger längre innan hunden släpps på och blir krokigare. Föremålen blir mer utmanande. Det kommer in korsande spår. Hunden blir duktigare och stoltare.

Grundtanken med kursen är att ge er en riktigt bra aktivitet att göra med er hund. Finns önskemål så kan jag göra det mer tävlingsinriktat så att ni har ett bra försprång om ni vill börjar tävla bruksspåret.

Kursen är upplagd på fem tillfällen, cirka tre timmar per gång.

Kostnad: 1 800 kronor per ekipage, inklusive moms.

Om du inte ser att den här kursen är aktuell just nu kan du ändå mejla till rackarungarnashundskola@outlook.com eller ringa/sms:a 070-577 31 87 och berätta att du är intresserad. Så kan jag snabba på processen =) / Susanne

Du får gärna dela den här sidan. Då kan dina vänner kanske inspireras att gå kursen med dig.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s