Nose Work-tävling 2-3 december

Den 2-3 december ordnar Rackarungarnas Hundskola i samarrangemang med SNWK i en Nose Work-tävling TSM (tävling samtliga moment) i Skellefteå. Det blir i både klass 1 och 2. På båda tävlingsdagarna håller vi till på Skelleftetravet.

Anmälan släpps fredag den 27 oktober kl 12.00. Och anmälas avslutas torsdag den 9 november kl 12.00. Du har alltså 14 dagar på dig att anmäla. Fredag den 10 november kl 09.00 sker lottning av vilka deltagare som kommer med på tävlingen, om antalet anmälningar överstiger antalet platser. Resultatet av lottningen meddelas via hemsida och FB kring 09.30 på fredagen.

Närmaste boende till tävlingsplatsen är hotell Aurum. Det finns även fler hotell inne i centrum samt vandrarhem. Intill Skelleftetravet finns också en rejäl grusparkering där husbilar och husvagnar kan ställas upp över helgen. Men då får ni klara er utan el och servicehus.

På Skelleftetravet kommer det att finnas fika och lunchförsäljning med swish eller kontant. Det finns en stor hall där man kan ta in hundarna medan man väntar. Det kan vara bra att veta ifall det blir kallt i bilarna. Ta i så fall gärna med en bur som du kan ställa inne i hallen ifall du vill kunna lämna hunden ibland. Det kan även vara klokt att ta med hundtäcke. Och varma kläder och skor till dig själv som förare förstås. Pannlampa kan vara bra att ha mot eftermiddagen/kvällen.

 • I klass 1 finns det 30 platser per dag.
 • I klass 2 finns det 15 platser per dag.
 • Klass 1 börjar kl 07.15 på lördag med anmälan, banvandring 07.40 och första start så snart som möjligt. Klass 2 börjar kl 12.30 med anmälan. 13.00 banvandring och första start så snart som möjligt. Reservation för försening.
 • Klass 2 börjar kl 07.15 på söndag med anmälan. 07.40 banvandring och första start så snart som möjligt. Klass 1 börjar kl 12.00 med anmälan. 12.30 banvandring och sedan första start så snart som möjligt. Reservation för försening.
 • Det kostar 400 kr/klass/dag.

Domarna Karin Blom och Pernilla Rask dömer alltså två moment var i vardera klass.

Anmäl genom att skicka mejl till rackarungarnashundskola@outlook.com. För att anmäla till klass 1 behöver ekipaget ha godkänt doftprov i eukalyptus. För att anmäla till klass 2 behöver ekipaget ha godkänt doftprov i eukalyptus och lagerblad, samt tre diplom i TSM klass 1.

Dessa uppgifter ska med när du anmäler:

 • Förarens namn och mobilnummer.
 • Förarens personnummer, ej fyra sista.
 • Ev funktionshinder hos föraren som arrangören bör vara medveten om.
 • Hundens stamtavlenamn.
 • Hundens ras och kön.
 • Hundens registreringsnummer/tävlingslicensnummer.
 • Hundens födelsedatum.

Välkommen! =)

/ Susanne 070-577 31 87