Gå våga tävla Startklass

Den här kursen är betydligt mer än en allmänlydnadskurs. Nu ska hunden bland annat lära sig att gå fot snyggt, komma snabbt på inkallning och sätta sig vid din sida, lära sig sitta medan du går runt, apportera och hoppa över ett hinder.

Kursen går ut på att finslipa momenten som ingår i Startklass, den första klassen när du vill tävla i lydnadsklass. Kursen har ett tävlingstänk. Vi pratar om vad som krävs för att tävla, hur man skaffar konto och anmäler sig, vi går igenom tävlingsregler och smarta saker att göra – och inte göra – på tävling.

Du bör ha målsättningen att du vill tävla Startklass inom en inte alltför avlägsen framtid. Under kursen får du hjälp med att träna in momenten, får veta hur allt går till, och får förhoppningsvis inspiration och en liten spark där bak så att du vågar anmäla dig till en tävling. =)

Kursen är upplagd över 5 träffar. Den kostar 1 800 kronor, inklusive moms.

Meddela ditt intresse till rackarungarnashundskola@outlook.com. Eller ring/sms:a 070-577 31 87.

Välkommen! Du törs! Jag lovar att det är kul =)

/Susanne

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s